Oddział Psychiatryczny II
Ordynator: dr n. med. Maciej Żerdziński
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oddziałowa: mgr piel. Sylwia Mrozowicz
Sekretariat tel.: 32 603 84 00 wew. 204
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Charakterystyka oddziału:
Liczba łóżek: 40
Sale: 10 sal chorych (4 sześcioosobowe, 4 trzyosobowe i 2 dwuosobowe), Pracownia terapii zajęciowej, węzły sanitarne.
Jednostka jest oddziałem ogólnopsychiatrycznym. Obok leczenia schorzeń psychicznych, ujętych w obowiązujących klasyfikacjach psychiatrycznych, oddział specjalizuje się w kompleksowym leczeniu zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych. Podczas terapii pacjenci i ich rodziny mogą liczyć na rzetelną edukację w temacie danego rozpoznania. Proces leczenia farmakologicznego podpiera diagnostyka i praca psychologiczna. Wzorcowe wyposażenie sali terapii zajęciowej pozwala prowadzić zajęcia usprawniające - psychofizyczne oraz rehabilitacyjne, co czyni proces hospitalizacji bardziej dynamicznym i komfortowym dla pacjenta.
Od kilkunastu lat w oddziale realizuje się program terapii chorych na zespół natręctw, który oparty jest na leczeniu wielopoziomowym. Oznacza to wykorzystanie metod farmakologicznych, terapii behawioralno – poznawczej, poszerzonej o elementy terapii nastawionej na wgląd i współpracę z systemem rodzinnym. Z uwagi na duże zainteresowanie pacjentów leczeniem zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych i czasowe inwestycje, których wymaga proces leczenia wielopoziomowego, pacjenci cierpiący z powodu natręctw przechodzą wcześniej odpowiednie kwalifikacje celem weryfikacji rozpoznania i ustalenia terminu przyjęcia. Doświadczenie i wysokie kwalifikacje personelu medycznego pozwalają konsultować i leczyć w nim pacjentów, przede wszystkim z ciężkimi i lekoopornymi schorzeniami, kierowanych z innych ośrodków w Polsce.
Oddział zajmuje się również naukową promocją tematyki natręctw. Wydaje publikacje naukowe oraz organizuje ogólnopolskie konferencje naukowo – szkoleniowe. Zdaniem personelu oddziału działania edukacyjne stanowią właściwą drogę rozwoju, wymiany informacji i zdobytych doświadczeń.
Oddział istnieje od 1986 roku, obecnie zatrudnia 29 osoby, a leczy się w nim około 460 pacjentów rocznie.