Zespół Leczenia Środowiskowego
Kierownik: lek. med. Ewa Rudzka - Jasinska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: 32 603 84 00 wew. 224 lub 32 603 84 24
Zespól Leczenia Środowiskowego (ZLS) to zespół osób o różnych profesjach (wieloprofesjonalny), różnym wyjściowym wykształceniu (lekarz, psycholog, pielęgniarka psychiatryczna, pracownik socjalny, terapeuta środowiskowy), pracujących wspólnie nad poprawą jakości życia osób po kryzysach psychicznych (indeksowanych jako pacjenci objęci opieką zespołu). Świadczone usługi, refundowane przez NFZ, obejmują świadczenia podobne jak w Poradni Zdrowia Psychicznego, z uwzględnieniem wizyty domowej. Rożnica polega na tym, że te same procedury wykonywane przez ZLS są elementami zintegrowanego procesu oddziaływania na pacjenta, jakim jest Indywidualny Program Terapii. Zasadą jest praca w zespole, który stanowią osoby: Przemysław Motyl (Specjalista Terapii Środowiskowej, Pracownik Socjalny), Małgorzata Wachowicz (Specjalista Pielęgniarstwa Psychiatrycznego), lekarze psychiatrzy – Beata Krzypkowska, Anna Jureczko, Ewa Słaboń oraz psycholodzy - Sonia Korus (Psycholog, Psychoterapeuta), Anita Susek (Terapeuta Środowiskowy) oraz Ewa Jędrychowska (Psycholog, Specjalista Psychologii Klinicznej)
Opis działań:
ZLS jest młodą jednostką organizacyjną Centrum Psychiatrii, rozpoczął działalność w styczniu 2011 roku. Celem jego powstania jest nadążanie za nurtem deinstytucjonalizacji psychiatrii, promowanym przez Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Działania ZLS mają zapobiegać zjawisku obrotowych drzwi, poprawiać jakość życia podopiecznych, skupiając się na różnych aspektach szeroko rozumianego procesu zdrowienia (promocji zdrowego stylu życia, psychoedukacji, zapobieganiu nawrotom choroby, uwrażliwianiu na zwiastuny nawrotu, tworzeniu sieci wsparcia społecznego, uczeniu umiejętności życiowych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności interpersonalnych).
Zadania te realizowane są poprzez spotkania indywidualne z pacjentem, zarówno w domu jak i w siedzibie zespołu, spotkania grupowe psychoedukacyjne, psychoterapeutyczne i treningowe. Zespół spotyka się także z rodziną pacjenta, którą uważa za integralną część życia i zdrowia każdej osoby, zgodnie z teorią systemowego rozumienia rodziny. Podejmuje starania, aby wszystkie wyżej wymienione elementy miały jednolitą osnowę Indywidualnego Programu Terapeutycznego, który jest tworzony i ewaluowany przez wspólną konsultację (spotkanie / meeting) całego zespołu i interdyscyplinarne podejście do problemów pacjenta.