Szanowni Państwo,

w imieniu Fundacji Wielogłosu oraz organizatorów serdecznie zaproszamy Pracowników i Podopiecznych Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr Krzysztofa Czumy i wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu ,,Po drugiej stronie dnia”. Ekranizacja jest częścią projektu ,,Po drugiej stronie dnia” realizowanego przez Fundację Budzenie Pasji, a jego główny cel to zwiększenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych i problemów zmagających się z nimi osób. Pokaz odbędzie się w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu przy ulicy Kościelnej 11, natomiast wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:https://www.facebook.com/photo/?fbid=645956467562021&set=gm.258419106784000 .

Inspiracją dla Macieja Sikorskiego, twórcy filmu była wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie zrozumienia ich samych oraz ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m.in. gwiazda opery Rafał Siwek, znakomity Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę” - Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

Film od momentu swojego powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m.in. placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach, np. Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im dr Babińskiego w Krakowie. Spotkaliśmy się również na uniwersytetach ze studentami psychologii i filozofii, odbyliśmy liczne spotkania na których widzami byli uczniowie liceów. 

Pokaz filmu stanowi możliwość  uzyskania pomocy dla osób potrzebujących oraz wzbudza empatię i zrozumienie u osób nieposiadających takich doświadczeń. Z uwagi na istotne znaczenie społeczne prezentowanej tematyki będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas projekcji. W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji o filmie zapraszam do odwiedzenia strony internetowej poświęconej projektowi: www.podrugiejstroniednia.pl

Serdecznie pozdrawiam,

Olga Borowik

Fundacja Wielogłosu